تبلیغات
پیشگیری و درمان اعتیاد
 
 
 

نگرش منفی پزشکان نسبت به اعتیاد؛ لزوم آموزش طب اعتیاد

نویسنده : م مظفری | تاریخ : 14:39 - 1394/02/18

پژوهشگران دریافته اند پزشکانی که به درمان اعتیاد یا سوء مصرف مواد نمی پردازند دیدگاه منفی گرایانه بیشتری نسبت به افراد معتاد و خدمات درمانی اعتیاد دارند. این موضوع نگران کننده است چرا که شواهد نشان می دهد این دیدگاه منفی می تواند کارایی درمان اعتیاد را کاهش دهد.
پایه زیستی اعتیاد: معمولاً پزشکان، اعتیاد و سوء مصرف مواد را مشکلی در نظر می گیرند که ریشه در روان شناسی دارد نه در زیست شناسی. خواسته یا ناخواسته، این دیدگاه باعث می شود که پزشکان، بیماران مبتلا به اعتیاد را چیزی بیش از قربانی یک انتخاب نادرست در نظر نگیرند.
مهم تر از همه در نظر داشتن اعتیاد به عنوان مشکل صرفا روان شناختی، گامی کاملاً مغایر با شواهد مدرن است که به وضوح به پایه های زیستی اعتیاد اشاره می کند. یعنی هنگامی که مصرف کننده مواد یا الکل به دلایل مختلفی از جمله لذت جویی یا خود درمانگری شروع به مصرف می کند، در حقیقت با این کار مسیرهای مغزی مختلفی را دچار دگرگونی می سازد. هنگامی که این تغییرات زیست شناختی در مغز پدید آمد، توانایی مصرف کنندگان مواد یا الکل برای مصرف بصورت اختیاری و کنترل شده از بین می رود.


نگرش پزشکان درباره اعتیاد: در پژوهشی که نتایج آن در سال 2014 در مجله Drug and Alcohol Dependence منتشر شد، پژوهشگران آلمانی، نگرش پزشکان مختلف نسبت به سوء مصرف مواد و معتادان مورد بررسی قرار دادند. پژشکان شرکت کننده در این پژوهش عبارت بودند از: پزشکان عمومی که به میزان اندکی با معتادان سر و کار داشتند، روانپزشکانی که به میزان متوسطی با معتادان سر و کار داشتند و متخصصان طب اعتیاد که به صورت مداوم با مبتلایان به اعتیاد سر و کار دارند.
این پژوهشگران دریافتند که پزشکان عمومی نسبت به سایر همکارانشان دیدگاه منفی تری نسبت به افراد مبتلا به اعتیاد دارند. آن ها با تحلیل داده های حاصل از این پژوهش، نتیجه گیری کردند که علت زیربنایی این نگرش منفی می تواند به دلیل احساس خشم و حتی گاهی ترس نسبت به بیماران مبتلا به اعتیاد و هم چنین اعتقاد به این موضوع که معتادان خودشان این مشکلات را برای خود به ارمغان آورده اند، باشد.


اثر آموزش طب اعتیاد: در پژ.هشی که نتایج آن در مجله Substance Abuse به چاپ رسید، محققان دانشگاه کلمبیا و دانشگان کرنل (Cornell) به بررسی این موضوع پرداختند که آموزش دوره های تکمیلی طب اعتیاد چه اثری روی نگرش پزشکانی که در حوزه اعتیاد تخصص ندارند، دارد. در این مطالعه 128 پزشک به عنوان آزمودنی حضور داشتند.
علاوه بر ارزیابی نگرش اولیه پزشکان نسبت به معتادان، پژوهشگران پس زمینه شخصی پزشکان را ارزیابی کردند و هر یک از این پزشکان در یک دوره 10 ساعته طب اعتیاد ثبت نام شدند تا درباره مفاهیم مدرن طب اعتیاد آموزش هایی ببینند.
از پزشکان شرکت کننده در این دوره آموزشی 10 ساعته، خواسته شد هم قبل و هم بعد از این دوره نگرش خود را راجع به 4 پروه بیمار بیان کنند: 1. افراد مبتلا به دردهای معده. 2. افراد مبتلا به ذات الریه 3. افراد مبتلا به اعتیاد و سوء مصرف دارو 4. افراد مبتلا به الکلیسم.
قبل از دریافت دوره آموزشی، پزشکان دیدگاه مطلوب تری به ذات الریه و دردهای معده ای داشتند و نسبت به اعتیاد و الکلیسم دیدگاه منفی تری داشتند. نتایج نشان داد پس از اتمام دوره آموزشی طب اعتیاد، برخی پزشکان نسبت به بیماران با مشکلات سوء مصرف مواد و الکلیسم نشان دادند. با این حال پژوهشگران بهبود سطح نگرش این پزشکان را کم تا متوسط ارزیابی کردند.

منبع:
www.addiction.com/4497/fighting-bias-about-addiction


دسته بندی : مقالات ,