تبلیغات
پیشگیری و درمان اعتیاد
 
 
 

علائم اعتیاد

نویسنده : م مظفری | تاریخ : 23:22 - 1394/01/7

http://zendegisabz.mihanblog.com

طبق تعریفی که انجمن روانشناسان آمریکا ارائه داده است  شخصی که استفاده اش از مواد مخدر یا مشروبات الکلی در یک دوره 12 ماهه به بروز حداقل سه مورد از علائم زیر منجر شده باشد به بیماری اعتیاد مبتلا شده است.


نشانه ها و علائم اعتیاد

 
 ۱. تولرانس یا مقاوم شدن بدن
تولرانس اصولا  به دو شکل ظاهر می شود. اول نیاز به استفاده هر چه بیشتر از مواد مخدر برای حفظ تاثیر و نشئگی روزهای اول و سپس کاهش تاثیر مواد مخدر به علت استفاده طولانی مدت از آنها.

۲. وسوسه
فكر و ذكر و دغدغه اصلی معتادان این است كه بتوانند تجربه نشئگی را كه در بار اول مصرف این گونه مواد به دست آورده اند مجددا  تكرار كنند و به همین دلیل زمان زیادی از عمر خود را  صرف تهیه و مصرف مواد می کنند.
 
۳. افزایش مصرف
 یكی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر استفاده از مقادیر بیشتر یا مصرف طولانی تر از این گونه مواد برای رسیدن به نشئگی روزهای اولیه مصرف مواد مخدر است.
 
۴. از دست دادن كنترل
معتادن معمولا برای كاهش میزان استفاده از مواد مخدر یا ترك و كنترل میزان مصرف مواد تلاش می كنند اما در این راه موفق نمی شوند. آنها بارها و بارها واقعا قول می دهند و عزم خود را جزم می كنند كه اعتیاد خود را ترك كنند اما نمی توانند چون بیماری آنها حالت مزمن و كهنه پیدا كرده است و آنها اراده و قدرت تصمیم گیری و كنترل استفاده از مواد مخدر را از دست داده اند.
 
۵. ادامۀ مصرف با وجود عواقب
 فرد معتاد با آنكه از عواقب استفاده از مواد مخدر  آگاهی دارد، باز هم بیشتر وقت خود را صرف  تهیه و مصرف آن  می كند.
 
۶. نشانه های خماری
به دلیل این که مغز یک معتاد نمی تواند مواد شیمیایی لازم جهت انتقال پیام های عصبی که موجب بوجود آمدت احساس رضایت و کنترل می شوند  را تولید کند، معتادان از عوارض خماری رنج می برند. نشانه های خماری تغییرات جسمی یا روحی درد آوری هستند که در صورت نرسیدن موادی که بدن فرد معتاد به آن ها عادت کرده است، رخ می دهند.با توجه به نوع ماده مخدری که فرد معتاد مصرف می کند نشانه های خماری می تواند ظرف چند ساعت از زمان نرسیدن مواد به بدن شروع شود و تا چندین روز و در مواقعی چند هفته یا حتی چند ماه ادامه پیدا کند.
نوع خماری از بسته به نوع ماده مخدر متفاوت است. تریاک، الکل، و آرام بخش ها  خماری  شدیدی در بدن ایجاد می کنند که می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. مواد دیگری همچون کوکائین، ماری جوانا و قرص های روان گردان یا  اکستزی (قرص اکس) نیز در فرد معتاد  نوعی خماری  آزار دهنده ایجاد می کند اما این نوع خماری جان فرد معتاد را تهدید نمی کند.شکل و حالت خماری افراد نیز با یکدیگر تفاوت دارد و اگر تصمیم به قطع  مصرف مواد مخدر یا الکل دارید به شما توصیه می شود که حتما با پزشک مشورت کنید.
منبع:hamrah


دسته بندی : مقالات , عوارض و اثرات مصرف ,