تبلیغات
پیشگیری و درمان اعتیاد
 
 
 

كراك (Crack)

نویسنده : م مظفری | تاریخ : 10:22 - 1394/03/16

http://zendegisabz.mihanblog.com/

مقدمه: 

كرك (Crack) كه گاهی راك (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرك است كه از تصفیه كوكائین به دست می آید و به اشكال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود. 

اما کراکی که در ایران رایج است از مشتقات هروئین است و در صورتی که بصورت علمی تولید شود از تصفیه هروئین به دست می آید . 

كراك ماده‌ای بی‌بو است، مصرف آن راحت است و با یك فندك در هر جایی كه باشی می‌توانی مصرف كنی؛ درست برخلاف مصرف تریاك و یا هروئین است. 


کراک موجود در بازار ایران: 

كراك جدیدترین ماده مصرفی بین معتادان ایران است. این ماده شیمیایی خشك كه در تركیب آن به جای کوکائین و هروئین از قرصهای فاسد استفاده می شود. 
این ماده به سبب اینكه فاقد هر گونه بوی نامطبوع و خاص بوده مصرف را راحت كرده و موجب شده روند گرایش افراد به این ماده افزایش یابد. 

جالب است که بدانید تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندكی از كرك موجود در بازار ایران ، اعتیاد به آن را حتمی خواهد كرد و پس از این زمان بسیار كوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میكند. 

در حال حاضر كراك در بین گروهی از جوانان ایران شایع شده و به دومین ماده مصرفی معتادان تبدیل شده است. متأسفانه این شیوع بالا به دلیل تفكر اشتباهی است كه در بین جوانان به وجود آمده است . در بین جوانان، این ماده به صورت ماده‌ای كم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵درصد از مصرف‌كنندگان، آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص می‌شود كه كراك ماده‌ای بسیار اعتیادآور است. 


لازم به ذکر است ۹۰درصد از مصرف‌كنندگان كراك، زیر ۲۴سال هستند. و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است. 

در ایران فشرده‌كردن هروئین در آزمایشگاه‌های خانگی‌ای انجام می‌شود كه هیچ كدام استاندارد نیستند. و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امكانات و سلیقه تولیدكننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر (هر نوع داروی آرام‌بخش و كورتن ) را به این ماده اضافه می کنند . بنابراین عوارض ناشی از مصرف كراك با انواع‌ مختلفش، در هرد فرد می تواند بسیار متفاوت از دیگران باشد. 

کراک های موجود در کشور ایران ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر ، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ های فجیعی می شود. 

كراك در بین جوانان ایران به صورت ماده‌ای كم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵ درصد از مصرف‌كنندگان آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند چرا كه از نظر كارشناسان سم‌شناسی كراك در اصل انرژی‌زا و شادی‌آور بوده و هیچ‌گونه اعتیادی را در مصرف‌كننده به وجود نمی‌آورد. اما كراكی كه در ایران توزیع می‌شود كراك اصل نبوده و در آزمایشگاه‌های مخفی و خانگی كشور با فشرده كردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی تهیه می‌شود و در برخی موارد نیز از ضایعاتی كه نمی‌توان از آن هروئین خالص به دست آورد كراك تولید می‌شود. بنابراین خلاف تصور مصرف‌كنندگان كراك از تبلیغات نوع خارجی نوع ایرانی آن اعتیادآور بوده و طی یك ماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰بار در روز افزایش پیدا می‌كند. 

قیمت كراك از لحاظ گرمى بالا است بنابراین هر كسى قدرت خرید كراك را ندارد. به خاطر گران قیمت بودن این ماده بسیار محدود وارد كشور ایران شده و اقشار مرفه آنرا مصرف مى‌كنند، در نتیجه آنچه تحت عنوان كراك در بازار و میادین به فروش مى‌رسد واقعى نیست. و عوارض جانبی بسیار زیاد و مرگ آور است . 

تاریخچه مصرف كراك: 

ابتدا كشیش‌ها كرك را مى‌سوزاندند چون اعتقاد داشتند این كار باعث مى‌شود كه خدایان به وجد بیایند. همچنین كریستف كلمپ در چهارمین سفر خود مصرف این گیاه را توسط سرخپوستان آمریكایى ذكر كرده است. 
كشورهاى بولیوی، كلمبیا، آمریكا، هندوستان، جزیره سیلان و مالزى مراكز رشد و نمو كوكا است. 
این ماده بوسیله پیپ های شیشه ای تدخین و دود آن استنشاق می شود و در كمتر از چند دقیقه به مغز حمله كرده و نئشگی ایجاد می كند و تاثیرات ناپایداری از خود بروز می دهد. 
اعتیاد به كراك ،شیشه و كریستال بسیار شدیدتر و سریع‌تر از اعتیاد به تریاك، هرویین،موادمخدر دیگر و روانگردانها می باشد و ترك آن بسیار مشكل‌تر است. 
در هر جامعه‌اى پس از شیوع مواد اعتیادآور و مشاهده عوارض سوء آن، میل به مصرف آن در افراد كم مى‌شود و در شرایط كنونى نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناك و خانمان‌سوز در جامعه جا افتاده است. بنابراین قاچاقچیان با تغییر رنگ، ظاهر و نام این ماده مخدر سعى در ایجاد بازار فروش كرده‌اند. تا جایى كه با آزمایش بر روى حدود ۳۰ نمونه از كراك‌هاى مصرفى با قیمت هر گرم ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان مشخص شد این مواد كراك واقعى نبوده، بلكه هروئین است. در حالیكه كراك واقعى نوعى از كوكائین است و قیمتى چندین برابر این رقم را دارد و نام صحیح آن كرك (CRACK ) می باشد،قیمت هر گرم آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و قیمت هر كیلو از آن حدود ۱۵۰ میلیون تومان است كه فعلا به صورت محدود در كشور های آمریكائی و توسط افراد مشهور و سرمایه داران بزرگ قابل مصرف می باشد و در آسیا و كشور های دیگر به صورت محدود وجود دارد. 
در این بین نه تنها قاچاقچیان سنتی سعى در نابود كردن نوجوانان و جوانان دارند بلكه تبلیغ موادمخدر صنعتى به سایت‌هاى اینترنتى نیز رسیده است و هم اكنون حدود ۱۶ هزار سایت اینترنتى وابسته به عناصر نامشروع ، قاچاقچیان مدرن این مواد هستند. 
كركى كه هم اكنون در ایران مورد استفاده قرار مى‌گیرد و با نام كراك شناخته می شود، واقعى نیست و در حقیقت نوعى هروئین غلیظ شده(هروئین فشرده) است كه قیمت آن هم یك دهم قیمت 
واقعى‌اش است و چهار تا شش ثانیه پس از مصرف اثراتش شروع مى‌شود. مصرف این ماده از كمترین مقدار توسط فرد در طول یك ماه به ده برابر افزایش پیدا مى‌كند تا جایى كه فردى كه روزى یكبار مصرف مى‌كرده مجبور است هرچند ساعت یكبار این كار را تكرار كند. 
كراك برخلاف دیگر مواد مخدر بدون بو و مصرف آن بسیار ساده است. حتى اگر این ماده در حضور اعضاى خانواده مصرف شود هیچ كس متوجه آن نخواهد شد. 

کوکائین و کراک چی هستند؟ 

كوكایین، آلكالوئید اصلی برگ كوكا است كه از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، كه مركز اصلی رویش آن آمریكای جنوبی است. كوكایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ كوكا (تصویر ۱) مجزا و استحصال شد. كراك را نیز از كوكایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورك عرضه كردند. كراك خطرناكترین ماده اعتیاد آوری است كه تا كنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است كه یك بار مصرف آن، فرد را معتاد می كند. از نظر طبقه بندی فارماكولوژی، محرك سیستم اعصاب مركزی است. 

كوكایین پودر سفید نرم شفاف كریستالی با طعمی تلخ است كه اغلب با پودر تالك، یا ملین ها یا شكر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق، تزریقی، خوراكی یا دود كردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می كنند. 

دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم است و ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد. كوكایین بی حس كننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود. 

نامهای خیابانی آن Coke مخفف كلمه كوكایین (Cocaine)، Candy (شیرینی) ، Nose (بینی) ،Snow (برف) ، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردی، گرد و خاك) می باشد. 
استعمال كوكا قرنها است در كشورهای هند، پرو و بولیوی معمول بوده، برگهای رنگ كوكا را برای لذت و خوش بودن می جوند، مردم این كشورها برای قادر شدن به انجام كارهای سخت و جدی و راه رفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی از جویدن كوكا یاری می گیرند. 
تا آنجا كه به تاریخچه كوكا مربوط می شود، این عادت در میان ساكنان كوه های آند رایج بوده است. در تابوت های (Huacas) باستانی پرو، مجسمه های در حال استعمال كوكا كشف شده اند. روشن ترین علامتی كه بر چهره معتادان كوكا دیده می شود فرو رفتگی گونه هاست كه در اثر مكیدن برگ كوكا به وجود می آید. 


چه كسانی از كراك استفاده میكنند؟ 

هرچند كوكائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به كرك محدود به یك گروه سنی یا شرایط اجتماعی / اقتصادی خاص نیست. در واقع كرك ارزان و در دسترس بوده لذا مصرف كوكائین را برای همه ممكن ساخته است. در بسیاری از كشورهای پیشرفته جهان، اعتیاد به كرك نه تنها از سنین مدرسه، كه از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود! 

در اروپا کراک كوكائین فقرا محسوب می شود 

كراكی كه در قارة آمریكا و اروپای غربی مصرف می‌شود، سال‌ها قبل از تركیبات كوكائین ساخته شد. كوكائین جزو مواد محرك است و درختچة كوكا كه گرد كوكائین را از برگ آن به دست می آورند، در آمریكای جنوبی كشت می‌شود. 

تجارت كوكائین در قاره آمریكا همانند تجارت كراك در آسیا پرمنفعت است و قسمتی از درآمد كشاورزان فقیر بولیوی، اكوادور و كلمبیا را تشكیل می‌دهد. 

كوكائین طی مراحل استخراج، حمل و توزیع، ارزش افزودة زیادی پیدا می‌كند. به طوری كه تنها افراد دارای درآمد بالا قادر به تهیة آن هستند. ولی تاجران مواد مخدر برای این‌كه اقشار نیازمند جامعه در حسرت تشنگی كوكائین نمانند، آن را با تركیبات شیمیایی دیگری تركیب كردند و «كوكائین فقرا» را ساختند كه ارزان‌تر است و همگان می‌توانند از آن استفاده كنند. 

این محصول به نام كراك شهرت یافت و مانند هر تجارت سودآور دیگر، دامنة آن به اروپا هم رسید. با این حال، كراك هنوز در آسیا گران‌قیمت بود. در واقع اگر كراك حقیقی از مسیر تجارت مواد مخدر تا ایران بیاید، بیش از صد هزار تومان در گرم قیمت خواهد داشت. پس كراك آسیایی كه یك دهم این قیمت هم نیست، از چه چیزی ساخته شده است؟ 

برخی امتیاز اختراع كراك را به مافیای سرخ روسیه نسبت می‌دهند. عده‌ای دیگر، منشأ آن را در تركیه، پاكستان یا دیگر كشورهای خاورمیانه می‌دانند. این سؤال كه آن مدیر متخصصی كه فرمول جدید را ساخته است چه ملیت یا چه اهداف بلند مدتی داشته است، هنوز به جواب نرسیده. زیاد هم مهم نیست، چون موضوع مهم‌تری وجود دارد. 

كراك آسیایی از كوكائین ساخته نشده است. كراك امروزی موجود در كشور ما كه در حال تخریب مصرف‌كنندگان جوانش است، فقط فرمول قوی‌تری از هروئین است! 


كراك ایرانی خطرناك تر از كراك خارجی !

كراك اصل نوعی از مواد مخدر است از الكالوئیدهای دسته كوكائین، انرژی زا و شادی آور است و هیچگونه اعتیادی را در فرد مصرف كننده ایجاد نمی كند، ولی موادی كه با نام كراك در ایران توزیع میشود كراك اصل نیست ، بلكه هروئین غلیظ شده است كه توسط مافیای روسیه تولید و درایران پخش میشود . 
در ایران كراك در آزمایشگاههای مخفی و خانگی با فشرده‌كردن هروئین بدون در نظر گرفتن هر گونه استانداری انجام می شود و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امكانات و سلیقه تولیدكننده متفاوت است و همین موضوع، وضعیت بازار كراك و مصرف آن را آشفته‌تر كرده است.
در برخی موارد نیز از ضایعاتی كه نمی توان از آن هروئین خالص بدست آورد كراك تولید میشود ، این كراك یكی از قویترین مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتیاد ایجاد میكند بطوریكه طی یكماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز (تقریبا ً هر ۲ ساعت یكبار) میرسد . 
كراك بسیار كوچك است؛ از نخود كوچكتر. به‌اندازه یك عدس حتی یك دانه ماش را به نوك سنجاق می‌چسبانند و همین ‌اندازه می‌تواند بارها با یك سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد. 
هرچند كوكائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به كرك محدود به یك گروه سنی یا شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن آن، كراك را همگانی كرده است و اعتیاد به كراك در بسیاری از كشورهای صنعتی شده اعتیاد به كراك نه تنها از سنین مدرسه، كه از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود! 
این ماده مخدر صنعتی بدلیل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به سایر مواد مخدر باعث جذب مصرف كنندگان سایر مواد مانند تریاك گردیده است چرا كه مصرف كراك به قدری آسان است كه فرد در مدت ۵ دقیقه حتی در دستشوئی و با استفاده از فندك و نی یا لوله و سنجاق می تواند آنرا مصرف كند. 

تقریبا هرگونه حالت تحرك و نشاط روحی و جسمی كه توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح “پرواز” شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، “سقوط” و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود. 

اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد كرك شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه كرك، حالت افسردگی باز میگردد…و این چرخه همچنان ادامه میابد. 

دوباره این مطلب را تکرار می کنیم تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندكی از كرك موجود در بازار ایران ، اعتیاد به آن را حتمی خواهد كرد و پس از این زمان بسیار كوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میكند. 

كراك چطور در ایران رواج پیدا كرد؟ 

از سه سال قبل، نام مادة جدیدی در بازار مواد مخدر ایران شنیده می‌شد. خیلی از معتادان، وقتی به خرده‌فروش (ساقی) همیشگی خود مراجعه می‌كردند تا تریاك، هروئین یا مواد مشابه را تهیه كنند، با این جنس تازه مواجه می‌شدند كه قوی، سریع و راحت بود و مهم‌تر از همه ارزان‌قیمت بود. 

این مادة جدید به سرعت بازار مصرف را از آن خود كرد و هنوز هم با سرعت در حال پیشروی است. جمعیت مخاطب آن نیز بیشتر در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، هر چند كه قسمتی از معتادان قدیمی را هم به خود جذب كرده است. 


روش‌های گسترش 

جنس جدید معمولا با استفاده از سه روش عمده گسترش پیدا می‌كند. كراك هم برای رواج بیشتر در میان جوانان از هر سة این روش‌ها استفاده كرد. 

اول این‌كه كسانی كه به هروئین اعتیاد دارند و می‌خواهند با كمك یك مادة دیگر، آن را ترك كنند، نوع مصرف را تغییر می‌دهند، در حالی كه ماده جایگزین به مراتب خطرناك‌تر از اولی است. 

دومین روش گسترش، این است كه برای تسكین عوارض مواد محرك یا توهم‌زا كه معمولا در پارتی‌ها مصرف می‌شوند، می‌توان از جنس جدید استفاده كرد. این توصیه‌ای است كه بچه‌های اهل «توهم» به هم می‌كنند تا سردرد و تنش‌های ناشی از آن را كاهش دهند. معمولا هم تصور می‌كنند كه اعتیادآور نیست. مشكل این‌جاست كه بلافاصله وابستگی ایجاد می‌شود، زیرا این مادة جدید، از مواد مشابه اعتیادآورتر است. 

سوم این‌كه غیر از مدل لباس و آرایش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت یك «مد» از كشورهای غربی تقلید می‌شود. بنابراین اگر ماده‌ای كه در غرب رایج است به ایران بیاید،‌ به جهت حفظ كلاس و كسب پرستیژ، بازار مصرف تضمین‌شده‌ای دارد. جوانانی هستند كه بنگ و حشیش و تریاك را نشانة عقب‌ماندگی و كریستال و آیس و اسید را نشانة پیشرفت می‌دانند. 

جوانانی كه سابقة مصرف كراك دارند، آن را به تكه‌های سفیداب سنتی تشبیه می‌كنند با ظاهری سنگ‌مانند ولی متخلخل، سست و سفید رنگ كه هیچ بوی خاصی ندارد. 

كراك به صورت تدخینی و تزریقی، مصرف می‌شود، در مدت بسیار كوتاهی اثر می‌كند. حتی مراحل تزریق آن هم ساده‌تر است. 

این ویژگی‌ها باعث شده كراك در پارتی‌ها و جمع‌های دوستانه، بیشتر رواج پیدا كند. دختران هم مصرف‌كنندة آن هستند و اگرچه به مقدار كمتری نشئه می‌شوند، ولی وابستگی بیشتری پیدا می‌كنند. آن‌ها كه به دوستان خود به فرما می‌زنند استفاده از كراك را بعد از مصرف كریستال یا اسید پیشنهاد می‌كنند تا اثر محرك را كمتر كند. 

شایعاتی دربارة تأثیر كراك بر فعالیت جنسی هم وجود دارد كه ناشی از تبلیغات در مورد كراك آمریكایی است، ولی در مورد كراك آسیایی، مصداق پیدا نمی‌كند. 

اطلاعات به دست آمده از مصرف کنندگان سابق كراك‌ كه اكنون در دورة ترك به سر می‌برند، نكات دیگری از دلایل گسترش این ماده را روشن می‌كند. 

آنها می گویند دفعة اول با سه تا پك، ۲۴ ساعت نشئه می شدیم. به یك ماه نرسید كه مصرفمان دو برابر شد. بعد از ۶ ماه به جایی رسیدیم كه هر سه‌چهار ساعت باید دود می‌گرفتیم. اگر دیر می‌شد، شروع می‌كردیم به لرزیدن و تشنج. بعد هم مجبور شدیم تزریق كنیم. 

دیگری می گوید در اكس پارتی بودم. به یكی دیگر از دخترها گفتم دارم از سردرد می‌میرم. گفت فاز نگرفته‌ای، بیا كراك بزن. خودش هم برایم درست كرد. هنوز دود را بیرون نداده بودم كه احساس كردم سرم آرام شد. چند روز بعد به او تلفن زدم و پرسیدم باز هم از آن‌ها داری؟ 

كم سن‌ترین نمونه‌ای كه مصرف قابل توجهی هم داشت، یك پسر ۱۳ ساله بود كه هر روز ۵ گرم كراك را در چند وعده به رگ‌هایش می‌ریخت. 

منبع:congress60


دسته بندی : مواد اعتیاد آور , مقالات ,